deizmin teorik çelişkisi

DerinDunya Youtube Kanalı İçerikleri
Cevapla
selimcaner
Mesajlar: 2
Kayıt: 04 Ara 2018, 23:26

deizmin teorik çelişkisi

Mesaj gönderen selimcaner » 04 Ara 2018, 23:38

ateizmin çöküşünü engelleyemeyenlerin yeni planidir deizm... ki deizmin teorik çelişkisini ortaya koymak çok da zor değil... en basitinden deizmde adil tanri ya da tanrinin adaleti kavrami yoktur... olamaz da...
Allah'ın Askeri
Mesajlar: 162
Kayıt: 14 Eki 2018, 17:37
 teşekkür edildi: 4 sefer
 Teşekkür edildi: 2 sefer

Re: deizmin teorik çelişkisi

Mesaj gönderen Allah'ın Askeri » 08 Ara 2018, 08:25

Kainat'ımız da işler göründüğü kadarı ile işler zıtlık ve tezlerin doğurduğu aşırı uç antitezler üzerine yürütüldüğünü sanıyorum. Yaşamın olmazsa olmazı güneşimiz, sanırım anti maddesi yokoluşun mihenk taşı diyebileceğimiz ve gitgide ona yaklaştığımızı varsaydığım kara delikler. Ki bu 2 doğa olayıda içlerinde ying yang misali az da olsa hayr ve şer barındırmaktadır. Birisi süpernovaya dönüşüp sebep olduğu hayatı geri alabilir iken, diğeri de galaksimizin şekillenmesine ve güneş sistemlerinin bir arada kalmasına yardımcı oluyor! Tek olduğunu sandığımız çatallı dilimiz misali kalemi iyilik için kullanıp onarıcı-yapıcı bir üslup için belirli bir amaç uğruna kullanabildiğimiz gibi, tam zıttı negatif karşımızdaki düşmanı bertaraf etmek için de kullanabiliyoruz.

Yani kısaca ortaya çıkan felsefik, ideolojik, inanç sistemlerinin doğurduğu terimlerinde bir karşılığını türetip meydana getirip yaşatılıyor. Birisi düşünüyor isem varım diyerek islamiyetin mütevazı hiçlik teorisine meydan okuyor ve bunun gelip dayandığı nokta Tanrı'yım. Meleklere ve Peygamberlere inanmamızın şart koşulduğu bir inanç aleminde, inanmamamızın ve hemen hemen her şeyin sorgulanması gerektiğine dair deist akımı doğduğunu söyleyebiliriz.

Kısmen işte zıtlıkların birbirini sürdürebilir hale getirmesi olayı şerr'deki hayrı görebilmekten geçmektedir. Arada sırada doğru bildiğimiz yanlışların olabileceğine dair birbirimizi uyandırmaya çalışmasak dünyada psikolojik savaşlar sona erer ve bizler yaslandığımız pofuduk koltuklarda sıcaktan mayışmış halde uyur, göçer gideriz!

Her neyse bedenimdeki anomali halen devam ediyor arkadaşlar bu meseleyi diyelimki ürettiğimiz bir alet vasıtası ile soyutluktan gözle görünür tespit edilebilir somut alemde gözlemleyebiliyoruz! Ve etki-eylemlerin sonucunda meydana gelen bu tepkilerin belli bir mantık çerçevesinde rastlantı olmadığını belki de tıpkı Ruh Tahtası misali bizlere bir şekilde yol gösterdiğini-kandilin yağının dolması için bir harita olduğunu var sayar isek. Neyi kanıtlamış oluruz? Tanrının varlığını mı? Yoksa gelecekteki çok gelişmiş bir uygarlıktan geçmişe gönderilen e-maillerin olabileceğine mi? Tanrı izin vermeden gaybı bilebiliyor muyuz? Sorusu bu noktada dünyevi materyalist bilimsel bakan tayfanın ürettiği 'Uzaylı' terimine nerede ise tek atıyor.

Eğer haklı isem sizler yakından inceler ve somut delillere ulaşır isek Ateist ve Deistler dünya üzerinde oldukça azınlık hale geleceklerdir! Ama yok olmayacaklar çünkü gerekliler. Biraz acı iştah açar fazlası mideye zarar verir.

2 ayrı ulus devlet birisi salt ateist diğeri müslüman biri öldükten sonra hiç olduğuna lakin bu alemin somut gerçekçiliğine AN'ın değerli olduğuna inanır iken diğeri tam tersi... Her 2 toplumada hızlı ve öfkeli serisi izlettiriliyor, sizce bunların hangisi trafikte kurallara uymaya devam eder ve filimden daha az etkilenir. Öldüğünce sonsuz cennette 88 tane Huri ile alemin kralını yapacağına inanan tayfa mı? Yoksa Hiç gerek yok hız-drift yapmaya kendimin ve başkalarının hayatını tehlikeye atamam çünkü kısa hayatlarımızı riskli ve tehlikeli hamleler ile telef etmek etik değildir vs.. Çıkarımda bulunan öldükten sonra en azından bilinçli bir yaşam olmadığına inanan insanlar mı?

____________________________________________________________________________________________________________________________

Son sıralar sürekli medeniyetin Batı'dan Doğu'ya el değiştirdiği çünkü aşırı modernist, laik, bütün azınlıklara kulak verip onları koruyan medeniyet dediğimiz girdiği toplumu peyderpey çürüttüğüne dair araştırmaların mevcut olduğunu sanıyorum. Çözüm Batı dediğimiz yozlaşmış lakin bazı alanlarda ileri Kültürü geri bıraktırıp ayaklarına pranga vurmak sureti ile mi Doğu'nun yükselişine zemin ayarlayacağız? Yani Deist yaklaşımları benimsiyen Batı'nın gençlerine nasıl bir aşı vuracağız ki Dünyevilikten uzaklaşıp maneviyata önem arz etsinler.
Cevapla